Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29 December 2008, 20:41
eLanuR eLanuR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Junior Member

Konular:
Aldığı Beğeni: 0 xx
Beğendiği Mesajlar: 0 xx
Standart Veronika Ölmek İstiyor

Veronika Ölmek İstiyor

Kitap Bilgi
Yazar: Paulo Coelho
Yayınevi: Can Yayınları
Şubat 2000
Kitap Sayfa:203

Veronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho
Veronika Ölmek İstiyor, Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun yazdığı en son romanı. Daha önce yine Can Yayınları tarafından Simyacı, Beşinci Dağ ve Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım adlı romanları yayımlanmıştır. Simyacı ile Paulo Coelho en çok okunan Latin yazarlardan biri oldu.
Son romanının konusu Slovenya'da geçiyor. Romanda 24 yaşındaki Veronika
yaşamın anlamsız olduğunun farkına varıyor ve intihara kalkışıyor. Aşırı dozda
ilaç aldığından akıl hastanesine kaldırılıyor. Doktor ona aldığı ilaçlardan dolayı kalbinin hasar gördüğünü ve birkaç günlük ömrü kaldığını söyledikten sonra, Veronika birden ölmenin ölümü beklemekten daha iyi olduğunun farkına varıyor. Hatta yaşamak istediğini anlıyor. Yaşamadığı, yapamadığı herşeyi o birkaç gününe sığdırmak ister. Bu duygularını doktora şöyle aktarır:"Bana öyle bir ilaç verinki uykum gelmesin ve yaşamımın geri kalanının her anını yaşayabileyim. Çok yorgunum ama uyumak istemiyorum. Yapacağım çok şey var, hayatın sonsuza dek süreceğini sandığım günlerde hep ertelediğim şeyler
bunlar, sonra, hayatın yaşanmaya değmeyeceğine başlayınca da unuttuğum." Veronika yıllar önce ailesi istemediği için bıraktığı piyanosuna geri döner,geç te olsa gerçek aşkı bulur hastanede...Eduard'la birlikte onun son günlerini dışarıda yaşaması için hastaneden kaçarlar.
Hastanedeki diğer insanlarda Veronika'dan etkilenir. Gencecik bir kızın ölecek olması onlara kendi yaşamlarının anlamını gösterir. Kitabı okuduktan sonra "Ne olursa olsun Yaşamak güzel" diyeceğinize eminim.
Belki de yaşamın küçük mutluluklardan oluşan anlar olduğunu farkedeceksiniz.
Ataol Behramoğlunun 'nun dediği gibi:
"Yaşadıklarımdan öğrendiğim birşey var:
Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, bütün evrene
Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır karışırcasına
Ve hayat; sunulmuş bir armağandır insana."