Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6 June 2009, 11:05
Yorgun Yürek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yorgun Yürek Yorgun Yürek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
♥ GüLerken AğLadığını,MutLu OLanLar BiLmez

Konular:
Aldığı Beğeni: 0 xx
Beğendiği Mesajlar: 0 xx
Standart Cvp: Anonim Şirketin Hukuki Yönü

Ani Kuruluş:
Anonim Şirketin sermayesinin tamaminin kurucular tarafindan taahhüt edilmesidir. Adi kuruluş, iki türde kurulur.
1- Ani Nakti Kuruluş: A.Ş. nin sermayesinin tamami nakit olarak konulan kurulu§
2- Adi Vasıflı Kuruluş: Şirket sermayesinin bir kismi paradan başka konulan mevcutlardir. Ani kuruluşta halka müracaat safhasi yoktur. Adi kuruluş tedrici kuruluştaki safhalara benzer aşagidaki safhalardan geçerek kurulur.
1- A.Ş. sözleşmesinin hazirlanmasi safhasi.
2- Sermayenin 1/4 ünün karşilayan paranin bankaya yatirilmasi safhasi.
3- Sanayi ve Ticaret Bakanlığından izin safhası.
4- İlk kuruluş genci kurulunun yapılması safhası. .
5- Tescil ve ilan safhası.
Artı kuruluşta ortak sayısı en az 5 kişi ve sermaye en az 9.000.000.- TL olmalıdır.
Anonim Şirketlerin Organlari
Anonim Şirketlerin Organlari §unlardir:
1- Genel Kurul
2- Yönetim Kurulu
3- Müdürler
4- Denetçiler
1- Genel Kurul: Genel Kurul Anonim Şirketin en yüksek idare ve karar organidir. Ortaklar genel kurulda görüşlerini açiklarlar. Alman kararlar ister toplantida bulunsun ister bulunmasin veya çekimser kalsin bütün ortaklar için geçerlidir.Genel Kurulda alinan kararlar tüm pay sahiplerini bagladigi gibi A.Ş. nin diger organlarini da baglar .
Genel Kurulun Yetkileri:
Genel Kurul Anonim Şirkette üst organ olmasi özel1igi ile genel kurul geniş yetkilere sahiptir. Ortaklik organlarini seçmek azletmek yetkisi içindedir. Genel Kurul aldigi kararlar ile şirketin faaliyetlerine hakimdir. Genel Kurulda istenirse şirket sözleşmesi degiştirilebilir .Genel Kurulun yetkileri çok geni§ olmakla beraber sinirsiz olmayip, sinirlandirilmiştir.

Yönetim Kurulu:
1 Yönetim Kurulu Anonim Şirketin yürütme ve temsil organidir. (TK m.317) Anonim Şirketin kanuni temsilcisi olan Yönetim Kurulu, Şirkete ait işletmenin sahibi mevkiindedir. Yine yönetim kurulu daimi bir organdir. Genel Kurulun üst organ olma niteligi aksine Yönetim Kurulu Şirketin devamli bir temsilcisi ve yöneticisi olma ihtiyacina cevap verir. Tüzel kişilik kazanilmasindan itibaren sona erinceye kadar, tasfiye halinde tasfiyenin bitimine kadar şirketin yönetim ve tasfiyenin bitimine kadar şirketin yönetim ve temsili yönetim kuruluna aittir.
Yönetim Kurulu en az üç üyeden kurulu bir organdır. (TK m.312). Yönetim Kurulunun Görev ve Yetkileri:
Yönetim Kurulunun görev ve yetkileri yasadan veya sözleşmeden dogar. Ticaret Kanununa göre Yönetim Kurulunun görev ve yetkileri şunlardir.
1- Yönetim Görev ve Yetkisi:
Yönetim Kurulu Anonim Şirketlerde işletme sahihi mevkiindedir. Bundan
dolayı ortaklığın yönetimi yönelim kuruluna aittir. 2- Temsil Görev ve Yetkisi:
Yönetim Kurulu Anonim Şirketin kanuni temsilcisidir. Anonim Şirketi iç ve diş ilişkide yönetim kurulu temsil eder .
3- Ortaklık Defterlerinin Tutulması:
Anonim Şirketin tüzel kişilik sifatiyla tutmasi gerekli defterleri (TK m.66 f.l.326.428) tutmak yükümlülügü ve sorumlulugu yönetim kuruluna aittir.
4- Genel Kurul Toplantılarıyla İlgili Görevler:
Genel Kurulun toplantıya çağrılması, gündemin hazırlanması, ilanı, toplantı sırasında ortakların ortak sıfatlarının tespiti görevleri yönetim kuruluna aittir.
5- Genel Kurul Kararlarının Yürütülmesi:
Yönetim Kurulu Anonim Şirketin yürütme organi durumunda olmasi dolayisiyla Genel Kurulun aldigi icrai nitelikteki kararlan yürütmek Yönetim Kurulunun görevleridir.

6- Şirketin Sona Ermesi ve Tasfiyesinde Görevleri:
Şirketin sona ermesinde (TK m. 445-4541 bl, 454) oldugu gibi tasfiyede de ayrica tasfiye memurlari olmadigi hallerde tasfiye memuru sifatiyla şirket mal varliginin tasfiyesi yönetim kuruluna birakilmiştir(TK m. 441).
7- Sermayenin Arttırılması veya Azaltılmasındaki Görevleri:
Şirket sermayesinin arttirilmasi veya azaltilmasinda formalitelerin yerine getirilmesi görevi Yönetim Kuruluna aittir.
8- Malvarlığı Azalması Halinde Görevler:
Şirket malvarligi esas sermayenin yarisi oraninda azalmişsa, Yönetim Kurulu durumu bildirir,
9- Ortaklığın hesapları İle İlgili Görevleri:
Anonim Şirketlerin bilançosu ve kar-zarar hesabinin düzenlenmesi Yönetim Kurulunun görevidir, Yine yillik raporun düzenlenmesin de Yönetim Kurulunun görevidir.
10- Tahvi1lerle İlgili Görevler:
Tahvillerin çıkarılmasıyla ilgili işlemlerin yapılması, tahvil sahipleriyle ilgili
işlemlerin yürütülmesi de yönetim Kurulunun görevidir.
11- Tescil ve İlan Görevi:
Anonim Şirketi ilgilendiren tescil ve ilanlarin yapilmasi görevi Yönetim Kuruluna aittir.
12- Kayıtlı sermaye sistemini kabul eden menkul kıymetleri halka arz olunan Anonim Şirketlerde sermaye artırımı yetkisi Yönetim Kuruluna verilmiştir. (Ser- .P.K. m,11)
Müdürler:
Müdürler Şirketin gündelik işlerini görürler. Şahislarinda Yönetim Kurulu
üyeliği sıfatı yoktur Yönetim Kurulunda oy hakları yoktur, Görevlerini Yönetim Kurulunun gözetim ve denetimi altında yürütürler.