Konu: Burkina Faso

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11 January 2015, 05:33
Syst3m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Syst3m Syst3m isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Root Administrator

Konular:
Aldığı Beğeni: 0 xx
Beğendiği Mesajlar: 0 xx
Standart Burkina Faso

Burkina Faso, [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'da küçük bir ülkedir. Eski adı Yukarı Voltadır. Burkina Faso, kendi dillerinde mutlu insanlar ülkesi anlamına gelmektedir. [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] güneyinde, [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'nın kuzeyinde yer almaktadır.
Başkenti [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'dur. Sınır komşuları, [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] (Cote d'Ivoire), [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] ve [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]'dur

Coğrafya
Coğrafi konumu: 13 00 Kuzey paraleli, 2 00 Batı boylamı
Yüzölçümü: 274,200 km² (kara: 273,800 km², su: 400 km²)
Nüfusu: 13,925,313 Sınırları: toplam: 3,192 km
Sahil şeridi: 0 km (kara ile çevrili)
Denizleri: yok (kara ile çevrili)
İklimi: tropikal; kışlar ılıman ve kuru; yazlar sıcak ve yağmurlu
Arazi yapısı: Ülkenin büyük bölümü, aşınmış yükseltilerin egemen olduğu, lateritli bir kayaç tabakasıyla kaplı geniş bir platodan oluşur. Güneybatıdaki kumtaşı platolar, Banfora kayalıkları ile sınırlanır.
Deniz seviyesinden yüksekliği: En alt noktası Mouhoun (Kara Volta) Nehri 200 m
En yüksek noktası: [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] 749 m
Doğal kaynakları: [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], küçük [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] madenleri, [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Arazi kullanımı: İşlenebilir topraklar: %13, otlaklar: %22, ormanlık arazi: %50, sürekli ekinler: %0, diğer: %15 (1993 verileri)
Sulanan arazi: 200 km² (1993 verileri)
Doğal afetler: Tekrarlanan kuraklıklar

Hakkında

Tamamı kara ile çevrili
Burkina Faso, 13 bölgeden oluşmaktadır. Ülke yeryüzündeki en fakir ülkelerinden biridir. Ülkedeki yüksek işsizlik oranı göçü tetiklemektedir. Ülkede eğitim; ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Ancak eğitim ücretlidir. Örneğin bir yıl süreyle bir ortaöğretim kurumunda okumak için yaklaşık $65 ödemek gerekir. Bu durum pek çok çocuğun eğitim alamamasınına yol açar. Başkentte bir Amerikan özel okulu bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı raporlarına göre %12.8 lik okuma-yazma oranıyla yeryüzündeki en az okuma-yazma oranına sahip ülke konumundadır.Nüfus artışı:%3.00 (2006 tahminleri) ortalama yaşam süresi 50 nin altındadır. Nüfusun büyük bir bölümü ülkenin güneyine ve merkezine toplanmıştır. Yaklaşık 5000 Avrupalı Burkina Faso'da yaşar. Ülke nüfusunun %50si müslüman, %30 Hristiyan, %20si Afrika dinlerine mensuptur. Ülkede
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL], mangan ve altın yatakları bulunmaktadır.
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Burkina Faso haritası