Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14 November 2008, 07:11
ceyLin ceyLin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Senior Member

Konular:
Aldığı Beğeni: 0 xx
Beğendiği Mesajlar: 0 xx
Wink SaLaTa ve TurŞu TarifLeri :)

Topopo(Yanardağ) Salatası

Malzemeler:
Salata için
  • 1/2� göbek marul
  • 1 demet mayısısdonoz
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • kekik
  • pulbiber
  • 2 limonun suyu
  • tuz
  • Arzuya göre bir miktar soya sosu�
Mantarlı karışım için
  • 1 paket beyaz taze mantar
  • 1 orta boy beyaz kuru soğan
  • 1 adet kırmızı dolma biber
  • 1-2 adet yeşil dolma biber
  • Kekik
  • Pulbiber
  • Tuz
Fasulye kreması için
  • 1� adet kırmızı meksika fasulyesi konservesi
  • 2 yemek kaşığı labne peyniri
  • 1 baş ezilmiş sarımsak
  • Kekik
  • Pulbiber
  • 1 çay bardağı zeytinyağı (ya da istediğiniz miktarda)
Tavuklu karışım için
  • 500 - 600 gr. tavuk göğüs filetosu
  • Kekik
  • Pulbiber
  • Yenibahar
  • Tavuk ya da et için ızgara baharatı (varsa)
  • Tuz
  • 1 yemek kaşığı un
Diğer malzemeler
  • 1 paket mısır cipsi (ben Zeynep’in tavsiyesiyle doritos dippas kullandım)
  • 200 gr. mozzarella peyniri (kaşar ya da cheddar da olabilir. Ben kimyonlu mozzarella buldum markette, onu kullandım.)
Yapılışı
  • Öncelikle fasulye kremasını hazırlamak için, fasulye konservesini süzüp sudan geçirin ve derin bir kaba alın. İçine 1 çay bardağı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı labne peyniri, dilediğiniz miktarda kekik, pulbiber, yenibahar ve tuz, 1 baş (ya da ne kadar arzu ederseniz) ezilmiş sarmısak ekleyerek el blenderıyla krema haline getirin. Buzdolabına koyup bekletin. (Bu sosu ben uydurdum. Tadı harika oluyor, bunu direkt ekmeğe sürüp bile yiyebilirsiniz. Tek kelimeyle aşmış.)
  • Bu arada tavukları küçük küçük doğrayın. Tavukları pişirmeden önce içinde bekleteceğimiz sosu hazırlamak için, bir kaba 1 çay bardağı zeytinyağını alın, içine 1 yemek kaşığı un, dilediğiniz miktarlarda kekik, yenibahar, tuz, ızgara baharatı ve� pulbiber ekleyerek koyu renkli bir sos elde edin. Doğranmış tavukları bu sosa ekleyerek güzelce karıştırın ve bir kenarda bekletin.
  • Tavuklar sosta beklerken, mantarları yıkayıp temizleyin ve dilimleyin. Biberleri temizleyip şeritler halinda kesin. Kuru soğanı küp küp doğrayın. Bir tavaya 1 çay bardağı zeytinyağını alıp kızdırın. Mantar, biber ve soğan karışımını zeytinyağında mantarlar suyunu salıp yumuşayana kadar soteleyin. Suyunu çekmesine yakın kekik, tuz ve pulbiber ekleyerek karıştırın. Hazır.
  • Şimdi sosta beklemekte olan tavukları sosunu süzmeden ve ekstra yağ eklemeden bir tavaya aktarın ve sosuyla birlikte çevirerek kızarana kadar pişirin. (sosta bekledikleri için yumuşacık oluyor ve baharatlarla harika bir lezzete sahip oluyor.)
  • Şimdi de marulu yıkayın ve ince ince doğrayın. mayısısdonozu da incecik kıyın. Marul ve mayısısdonozu derin bir kapta karıştırın. Sosunu hazırlamak için 2 limonun suyunu sıkın, 1 çay bardağı ya da dilediğiniz miktarda zeytinyağı, kekik, tuz, pulbiber ve soya sosu ekleyin. Karıştırıp sosu marul ve mayısısdonoz karışımına ekleyerek tekrar karıştırın.
  • Fırınınızı 200 dereceye ayarlayın.
  • Isıya dayanıklı oldukça geniş bir tabağa mısır cipslerini kenarlardan görünecek şekilde dizin. Üzerlerine dilimlediğiniz mozzarella peynirini yerleştirin. Peynirler eriyene kadar mısır cipsi ve peynirlerin bulunduğu tabağı fırında bekletin.
  • Tabağı fırından çıkarıp üzerine dolapta beklettiğiniz fasulye kremasını sürün.
  • Üzerine tavukları ekleyin (fazla yağını süzerek)
  • Üzerine yeşil salatanın yarısını yerleştirin.
  • Üzerine mantarlı biberli karışımı gezdirin.
  • En üste marulun geri kalanını ekleyin.
  • Cips ya da domates dilimleri kullanarak süsleyin.
  • Cipsler soğumadan servis yapın.